Make your own free website on Tripod.com
CARIFTA TRIALS RESULTS .... March 14 , 1998 .
 
 
UNDER 17 BOYS
100m 
Michael Frater 
Nicholas Dennisser 
Davion Spence

10.90 
10.95 
11.13
1500m
Kenroy Ferrill 
Rainford Daley 
Dwight McCaulsky

4:16.19 
4:16.48 
4:17.80
200m 
Omar Brown 
Davion Spence 
Oral Neuville

22.25 
22.42 
22.82
400mH 
Ricardo Melbourne 
Adrian Treasure 
Keilando Goburn

55.52 
56.02 
56.41
400m
Aggrey Morris 
Oral Neuville 
Leon Stephens

49.85 
49.93 
50.36
High Jump
Christopher Morrisson 
Naron Stewart 
Jermaine Mason

2.05m 
2.00m 
2.00m
800m 
Dwight McCaulsky 
Kenroy Ferrill 
Rainford Daley

1:58.29 
1:58.63 
2:01.07
100H 
Ricardo Melbourne 
Dwayne Robinson 
Jermaine Graham

 
UNDER 17 GIRLS
100m 
Melainie Walker 
Lisa Sharpe 
Kimberly Smalling

11.95 
11.95 
12.20
100H 
Melanie Walker 
Sheree Francis 
Yannique Levy

14.26 
15.24 
15.38
200m
Melainie Walker 
Lisa Sharpe 
Sheryl Morgan

24.41 
24.69 
25.02
300H
Veronica Patterson 
Patricia Hall 
Althea Aikens

44.91 
44.94 
45.44
400m 
Patricia Hall 
Yannique Chambers 
Shanna Kaye Campbell

55.04 
55.18 
55.35
High Jump 
Sheree Francis 
Althea Byfield 
Deidre Latty

1.75m 
1.65m 
1.60m
800m  Long Jump 
Roseann Hamilton 
Sheree Francis 
Lomay Stephens

5.44m 
5.36m 
5.34m
1500m
Judith Thomas 
Nicola Maye 
Althea Chambers

4:46.46 
4:46.97 
4:54.36
Javelin
Shawna Dixon 
Shauna-Gaye Stephens 
Kadia Durrant

25.62m 
24.08m 
20.60m
Shotput
Kameisha Marshall 
Kerrian Reid 
Latoya Washington

10.00m 
9.27m 
9.22m
UNDER 20 BOYS
100m 
Dwight Thomas 
Marlon Barnaby 
Steve Slowly

10.59 
10.67 
10.81
400H 
Ryan Clarke 
David Lloyd 
Richard Nicely

53.48 
53.75 
55.53
200m
Steve Slowly 
Emellio Davis 
Richard Nicely

21.83 
22.22 
22.46
Long Jump 
Paul Thompson 
Steve Slowly 
Chadwick Dennis

7.34m 
7.19m 
7.15m
400m
Omar Henry 
Leroy Colquhoun 
Dean Griffiths

47.39 
47.42 
48.07
Discus 
Orville Byfield 
Rohan Ferguson 
Maurice Smith

43.42m 
42.50m 
38.90m
800m 
Marlon Greensword 
Aldwyn Sappleton 
Kempes Chambers

1:52.64 
1:53.19 
1:54.47
Javelin 
Kevin Bennett 
Maurice Smith 
Addis Campbell

55.92m 
48.70m 
41.98m
1500m
Aldwyn Sappleton 
Marlon Greensword 
Nicholas Anderson

4:01.39 
4:03.12 
4:05.39
Shotput 
Claston Bernard 
Rohan Ferguson 

13.52m 
13.34m 
UNDER 20 GIRLS
100m
Aileen Bailey
Elva Goulbourne
Judith Kitson
.
11.70
11.85
11.97
100H
Natilee Dawkins
Kerry-Ann Luckoo
Gillian Flemmings
.
14.36
14.85
14.99
200m
Aileen Bailey
Althea Johnson
Melocia Clarke
.
23.96
24.06
24.69
400H
Andrea Bliss
Allison Beckford
Ronetta Smith
.
59.52
61.06
61.27
400m
Keisha Downer
Allison Beckford
Shellene Williams
.
53.16
53.95
54.35
Javelin
Tanya Thomas
Keisha Harvey
Taneisha James
.
35.82m
35.80m
30.14m
800m
Aileen Smith
Jacinth Salmon
Kenia Sinclair
.
2:13.54
2:14.02
2:16.60
Shotput
Sophia Anderson
Tanya Thomas
.
10.99m
10.85m
1500m
Shona Townsend
Aileen Smith
Petrona McLymont
.
4:43.91
4:44.22
4:45.78
Long Jump
Elva Goulbourne
Camille Robinson
Christine Brown
.
6.24m
5.68m
5.55m
High Jump
Shelly-Ann Gallimore
Cam,ille Robinson
Keisha Harvey
.
1.72m
1.67m
1.67m